GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Şefika Kutluer

 İzmir Devlet Senfoni Orkestrası solist sanatçısıdır.

1979 yılında üstün başarı ile Ankara Devlet Konservatuarından mezun oldu. Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın üyesi oldu. A. D. Konservatuarında flüt öğretmenliği yaptı. Kariyer çalışmalarına Viyana’da ve Roma’da S.Cecilia Akademisinde devam etti. Viyana’da Uluslararası Flüt yarışmasında 3.olan sanatçı ertesi yıl aynı yarışmada Dünya birincisi oldu.

“Hungarian Foundation for Performing Arts” tarafından verilen 2000 Inter-Lyra ödülünü aldı.

Sony Classical tarafından çıkarılan Carmen Fantasy adlı albümü “ALTIN CD ÖDÜLÜ”ne layık görüldü.

Ayrıca Gallo International firmasından “GALLO ALTIN CD KOLEKSİYONU” ödülü aldı.

A.B.D., İngiltere, İsviçre, İtalya, Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika, İsveç, İspanya, Slovakya, İsrail, Singapur, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Litvanya, Estonya, K.K.T.C., Makedonya, Hırvatistan, Tunus,  Karadağ,  Azerbaycan, Çin ve Japonya’da çeşitli konser turnelerine çıktı, uluslararası müzik festivallerine katıldı. radyo ve televizyon programları yaptı ve çok başarılı eleştiriler aldı.

İspanya sarayında Kral ve Kraliçenin huzurunda ve Japonya’da Prens Mikasa’nın himayesinde konserler verdi. “Sihirli Flüt” olarak tanınan Kutluer birçok uluslar arası Televizyon ve Radyo programında çaldı.

Zubin Mehta, Sir Charles Mackerras, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası, Berlin Filarmoni , İskoç oda Orkestrası, Northern Sinfonia, Tokyo Senfoni Orkestrası, Litvanya Filarmoni, European Union Oda Orkestrası, Slovak Filarmoni Orkestrası, gibi ünlü şef ve orkestralarla konserler verdi, kompakt diskler yaptı.

Dünyada sağladığı popülaritesi ile müzik organizasyonları ve festivallerin aranılan sanatçısı haline gelen Şefika Kutluer’in CD’leri Pan Classical,Gallo International, Naxos ve Sony Classical firmaları tarafından yayınlanmaktadır. Sanatçının kompakt diskleri dünya çapında aranan CD’ler arasındadır ve çok parlak eleştiriler almaktadır.