GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihçe

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL DEVLET TÜRK MÜZİĞİ ARAŞTIRMA ve UYGULAMA TOPLULUĞU


                                                                       

İSTANBUL DEVLET TÜRK HALK MÜZİĞİ VE MODERN FOLK MÜZİĞİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA KOROSU

MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1993 yılında kurulan “İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu” ve aynı yıl kurulmuş olan “İstanbul Türk Halk Müziği Korusu” Müdürlüklerinin, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin ilgili hükümleri çerçevesinde yapılan düzenlemelere ilişkin 23/03/2021 ve 01/04/2021 tarihli Bakan Onayları’na istinaden tek bir Müdürlük çatısı altında faaliyetlerini sürdürmesi amaçlanarak, “İstanbul Devlet Türk Halk Müziği ve Modern Folk Müziği Araştırma ve Uygulama Korosu Müdürlüğü” kurulmuştur.

Müdürlüğümüz, 29 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı “Atatürk Kültür Merkezi”nde faaliyetlerine devam etmektedir.

 

 

İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu :

 

Eski adıyla “İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu”, 1993 yılında Müdürlüğü kurulmuş, faaliyetlerine Ekim 2008’de Üsküdar’daki Eski Tekel Binasında başlamıştır.

 

2008 yılından bu yana İstanbul’un farklı bölgelerinde sürdürdüğü periyodik konserler ve çeşitli platformlarda Bakanlığımızı temsilen verdiği konserler ile halkın ve sanatseverlerin beğenisini kazanmıştır. Bununla birlikte yurt içinde ve yurt dışında küçük gruplar halinde, turne ve konser faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

“Geleneksel Müziğimizde Divanlar ve Klasik Uzun Havalar” ile “Bar Havaları, Ağırlamalı Halaylar ve Zeybekler” adlı iki adet Proje CD çalışması bulunmaktadır.

 

2011-2012 sanat sezonundan itibaren periyodik konserlerine farklı bir kimlik kazandırarak, her bir konseri proje kapsamında ele almıştır. Buna yönelik olarak, kültür zengini ülkemizin adeta “Türkü Haritası” çıkarılarak bölgelerimizin barındırdığı farklı üslup ve özelliklerini ifade eden konserler planlamıştır.

 

Sanatsal faaliyetlerini yürütürken, Milli Kültürümüzün en önemli başlıklarından olan Halk Müziği alanında yerel yorumlara en yakın üslup ve tavrı çağdaş anlayışla icra ederek gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılmasını sağlamak için, heyecan ve coşkuyla çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu :

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurulan İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu, 1993 yılından bugüne çalışmalarını Bakanlığımız bünyesinde devam ettirmektedir. Periyodik konserlerinin yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında da etkinliklerini sürdüren topluluğun konserleri ilgi ve beğeni ile izlenmektedir.

 

Modern Folk Müzik Topluluğu, Türk kültürünün önemli bir parçası olan türküleri bütün içindeki yerini koruyarak farklı icra biçimleriyle sunarken, halk müziğine yeni ve çağdaş bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Tüm yöreleri kapsayan repertuarına Türk Müziği`nin sözlü ve sözsüz eserlerinden tasavvufi formdaki eserlerine, Klasik Batı Müziği`nden dünya müziklerine kadar pek çok tarzı ekleyerek daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflemektedir. Orkestrada düzenlemeci ve yorumcu olarak her biri kendi alanında üstün deneyime sahip sanatçılar görev yapmaktadır.

 

Kurulduğu günden bugüne kadar yurt dışında Almanya, Fransa, İngiltere, Tunus, Bosna-Hersek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan`da konserler veren topluluk, yurt içindeyse başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde başarılı konserler vermiştir. Çeşitli festivallerde de görev alan Modern Folk Müzik Topluluğu`nun “Yorumlar” başlıklı CD çalışması bulunmaktadır.

 

 

 

İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Ve Modern Folk Müziği Araştırma Ve Uygulama Korosu Müdürlüğü :

Yönetim :

Koro Müdürü                        : Mehmet ÇOBAN

Koro Şefi                                :  Uğur KAYA

Topluluk Sanat Yönetmeni    :  Enver Merallı

 

İdari ve Teknik Personel :

Nihat GÜRLER

Feride Zeren GEZGİN

Alaattin YILDIZ

Ahmet ÇETİN

Selcan GÜRLER

Halit ÖN

Çetin KAYA

Emine ÇETİNTAŞLI

Ebru AÇIK

Tuba KARAGÖZ

 

Adres ve İletişim :

Gümüşsuyu, Tak-ı Zafer Cd., 34437 Beyoğlu/İstanbul