GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihçe

İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu, 1987 yılında Tanburi Prof. Necdet Yaşar tarafından Türk Müziği’ni geleneksel icraya uygun şekilde küçük gruplar ile icra etmek amacıyla kurulmuştur.

Topluluk, olgunluk aşamasına gelinceye kadar geleneksel Türk Müziği’nin önde gelen isimleri Bekir Sıdkı Sezgin, Prof.Dr. Alaeddin Yavaşça, Cinuçen Tanrıkorur ve İhsan Özgen’in önemli katkılarından yararlanmıştır.

Başlangıçta 20 sanatçıdan oluşan kadrosu bugün 33 olmuş, ancak küçük grup icrasını temel alan anlayışında değişiklik yapılmamıştır. Bu çerçevede zaman zaman sadece enstrümantal müzik ya da küçük çalgı grubu eşliğinde solist konseri gibi çalışmaları gerçekleştirmektedir.

Her ay düzenli olarak verilen periyodik konserlerde ise topluluğun tamamı sahne almakta, zaman zaman İstanbul’un tarihi sanat ve konser mekânlarında konserler düzenlenmektedir.

Yurt içi ve dışında gerçekleştirilen turnelerde başarılı performanslar sergileyen topluluk, radyo ve televizyon programlarının yanı sıra geleneksen Türk Müziği’ni tanıtıcı çalışmalar yapmakta, CD’ler yayınlamaktadır.

 

Sanat yönetmenliği görevini kurucu Tanburi Necdet Yaşar’ın ardından Neyzen Arif Erdebil ve Aylin Şengün Taşçı yürütmüş olup, Topluluk 2015 yılından itibaren O.Yurdal Tokcan yönetmenliğinde çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 

İSTANBUL DEVLET TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU

Top. San. Yön.                                            : O. Yurdal TOKCAN

Top. Sanat Yön. Yardımcısı                           : Selim GÜLER

Müdür V.(Sanatçı)                                       :Mehmet Fatih ZÜLFİKAR