GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihçe

Ülkemizin tek “Bölge” orkestrası olan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın temelleri, 1995 yılında Uludağ Üniversitesi bünyesinde Yaylı Çalgılar Oda Orkestrası’nın kurulmasının ardından, 1996 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde “Nefesli ve Vurmalı Çalgılar Topluluğu” kurulmasına dayanmaktadır. Bu iki topluluk üniversite ve belediyenin desteğinde birleştirilerek Bursa Senfoni Orkestrası oluşturulmuş ve düzenli konserlere başlanmıştır. Bursa Senfoni Orkestrası, kentteki yerini, merhum Prof.Hikmet Şimşek’in girişimleri sonucu 1999 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı kapsamında yeniden yapılan sanatçı alım sınavlarıyla Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’na bıraktı. Şefliğine Orhan Şallıel’in, kurucu müdürlüğüne ise Ahmet Borova’nın atanmasıyla ülkemizde kurulan 6. Devlet Senfoni Orkestrası, ve ilk ve tek “Bölge” orkestrası olarak düzenli konserleriyle bölgede giderek etkinleşti.

Son yıllarda aldığı ödüller ve sıradışı etkinlikteki sanat yaşamıyla hızlı yükselişi sonucu adından sıkça söz ettiren Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 2008 yılında rol aldığı ve müziklerini seslendirdiği, yönetmenliğini Dağhan Celayir’in yaptığı “Tek Notalık Adam” filminin, yurtiçi ve yurtdışında pek çok uluslararası festival ve yarışmada birinci olması sonucu bu alanda da kendini göstermiştir. Film ünlü Cannes Film Festivali Özel Seçkisi’nde gösterildiği gibi, halen 5 kıtada gösterimleri devam etmektedir.

2009-2011 yılları arasında 16.000 çocuğa ücretsiz ulaşan, sanatçıların aynı zamanda oyunculuk ta yaptığı “Yaramaz Notalar” adlı senfonik oyunu, halen sürdürdüğü özel çocuk konserleri ile eğitimsel alanda da büyük ilgi çekmektedir.

Orkestra 2012 yılında bir başka başarıya imza atarak, Andante Dergisi tarafından düzenlenen Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından 200’ün üzerinde profesyonelin oylarıyla “Yılın Orkestrası Ödülü”ne layık bulunarak, bu ödülü kazanan ilk ve tek “Devlet” orkestrası olmuştur.

Başarılarıyla markalaşan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, yaptığı “Eğitim” konserleriyle çocuklara, “Bölge” konserleriyle çevresine de hizmetini götürürken, Polonya, Suriye, Yunanistan, Bulgaristan gibi uluslararası turneleriyle ülkemizi başarıyla temsil etmekte, ulusal ve uluslararası festivallere davet edilerek Bursa’nın ve Türkiye’nin adını sınırların ötesine taşımayı sürdürmektedir.

BURSA BÖLGE DEVLET SENFONİ ORKESTRASI

Şef V. Sedat DAĞHAN DOĞU (YÖK 38. Mad.)

Şef Yrd. V. Seval KADIOĞLU

Müdür V. Gökçe ÖZLER