GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


Amatör Çoksesli Gençlik Korosu’na Büyük Ödül

Katılımcılarına dünyadaki farklı koroların performanslarını, kültürlerini tanıma ve müziğin coşkusunu paylaşma imkanı tanıyan Antalya Uluslararası Koro Festivali, bu yıl 3’üncü kez düzenlenmektedir. Yetişkin, çocuk ve gençlik korolarının yer aldığı Festival,  Balkan Koro Forumu  ve Avrupa Birliği Korolar Federasyonu tarafından da desteklenmektedir. Bu yıl, 13-17 Nisan tarihlerinde düzenlenen festivale Türkiye, Bulgaristan,  Filipinler, Litvanya, Letonya, Makedonya’dan katılım gerçekleşmiştir.

Çok Sesli Koro Sanatı’nda Antalya Bölgesi’nde bir ilk, Türkiye’de de ilk örneklerden sayılabilecek Festival, tüm dünyadaki çok sesli yarı profesyonel korolar aracılığıyla Türkiye’nin kültürel anlamda tanıtımını da hedeflemekte ve geleneksel hale gelmeyi amaçlayarak, kültürel bir hareket olarak  Doğu Akdeniz’ de bir merkezi olmayı amaçlamaktadır. Festival ayrıca performanslarını sergileyen korolara kendi kültürlerinin tanıtımını yapma imkanı da sunmaktadır.

AICF  2011’ de Performans Gösteren Korolar arasında bu yıl, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Çoksesli Müzik Korosu Müdürlüğü Amatör Çoksesli Gençlik Korosu, Doç. Dr. Ahet DESTAN’ın yönetiminde yerini almıştır. Ülkemizden ayrıca İsmail Baha Sürelsan Korosu (Antalya), Yakacık Doğa Koleji Korosu (İstanbul), Marmara Üniversitesi Gençlik Korosu (İstanbul) ve Akdeniz Üniversitesi Gençlik Korosu (Antalya) festivale davetli olarak katılım sağlamıştır.

Festivalde; Jüri üyeliğini T.C. Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Prof. Rengim Gökmen, Balkan Koro Forum Başkanı ve Avrupa Birliği Korolar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Emil Yanev (Bulgaristan), Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Besteci Turgay Erdener, Belgrad Universitesi’nden Doç. Dr. Milena Injac (Sırbistan) ve AICF Sanat Danışmanı Dr. Nikolay Merdzhanov üstlenmişlerdir.

3. Antalya Uluslararası Koro Festivalinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Çoksesli Müzik Korosu Müdürlüğü Amatör Çoksesli Gençlik Korosu, Gençlik Koroları Kategorisi Birinciliği ödülüne hak kazanmıştır. Ayrıca Gençlik Koroları kategorisinde En İyi Şef Ödülü’nün (Doç. Dr. Ahter DESTAN) yanı sıra, yarışmaya katılan bütün korolar arasında -Filipinler’den katılan  Manila Chamber Singers Topluluğu ile birlikte-  Grand Prix’ye (Büyük Ödül)  layık görülmüştür.  

1990 yılında Kültür Bakanlığı bünyesinde kurulan Ankara Devlet Çoksesli Müzik Korosu Müdürlüğü’ne bağlı Amatör Çoksesli Korosu, 2004 yılından günümüze Şef Doç.Dr.Ahter DESTAN ile çalışmalarını yürütmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Çocuk Korosu Kasım 2009 yılında I. Antalya Uluslararası Koro Yarışması’na katılmış ve 2. lik ödülü ve En İyi Şef Ödülü’nü de almıştır.  Nisan 2010 yılında ise Belçika’nın Neerpelt şehrinde düzenlenen 58. Uluslararası Çoksesli Korolar yarışmasında Gençlik kategorisinde Birincilik ve “Summa Cum Laude” ödülünü almıştır.