GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'ne artık bir tıkla ulaşabilirsiniz

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi artık bir tıkla www.kultur.gov.tr ve www.guzelsanatlar.gov.tr adreslerinde!

Kültür ve Turizm Bakanlığının daha önce birçok müzede uyguladığı 360 derece panoramik görüntülerden oluşan sanal müze gezilerine bir yenisi ekleniyor; Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi.

Koleksiyonunda; Osman Hamdi Bey’in Silah Taciri, Şeker Ahmet Paşa’nın natürmortları, Hoca Ali Rıza’nın manzaraları, İbrahim Çallı’nın portreleri de dahil olmak üzere Türk Resim ve Heykel Sanatının seçkin örneklerini barındıran müze, eserlerinin yanı sıra mimarisiyle de dikkat çekmektedir.

1930 yılında Yüksek Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından Namazgah Tepesinde inşa edilen bu yapı, I. Ulusal Mimarlık Döneminin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. 1979 yılında Resim ve Heykel Müzesine dönüştürülerek bugün Ankara’nın en önemli sanat kurumlarından biri olma özelliğine sahip olan Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, sanatseverlere artık 3 boyutlu gezinti imkânı sunuyor.

Resim ve Heykel Müzelerinin tanıtımında bir ilk olma özelliğine sahip olan bu sitede müzenin girişi, çevresi, sergi salonları, atölye salonu, konser salonu, teşhir salonları vb. tek tek sağ üst köşede yer alan kroki üzerindeki butonlara tıklanarak gezilebilir. Tam ekran halinde karşımıza çıkan bu görüntüler her yönden izlenebilme olanağı sunmaktadır.

Teşhir salonlarında görülen eserlerin bazılarının altında büyüteçler yer almaktadır. Bu büyüteçlere tıklandığında eserler tam ekran olarak da görülebilir.

Açılış ekranının sol üst köşesinde yer alan Resim Kataloğu bölümünde ise müzenin eşsiz koleksiyonundan seçilen 250 eser künyeleriyle birlikte 25’li gruplar halinde ya da her bir resmin üzerine tıklanarak tek tek takip edilebilir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü; 3 boyutlu müze ziyaretine ek olarak yakın zamanda dijital katalog yayınını da hizmete sunmayı planlamaktadır.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi 360 derece panoramik görüntüleri için tıklayınız.