GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


DÜŞLERİM MÜZEDE "Turan Erol" Sergisi Hazırlıkları Devam Ediyor

2022 yılında, Genel Müdürlüğümüze bağlı Ankara Resim ve Heykel Müzesi koleksiyonunda yer alan eserlerden ilhamla çocukların hayallerini görünür kılmak amacıyla başlatılan “Düşlerim Müzede” etkinliğinin 2024 yılı sergi hazırlıkları devam ediyor.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Düşlerim Müzede etkinliği, 2023 yılında kaybettiğimiz Türk resminin öncü sanatçılarından, eğitimci ve yazar Turan Erol’un anısına düzenlenmiştir. Sanatçının Ankara Resim ve Heykel Müzesi koleksiyonunda yer alan “Pencerenin Önü” adlı eserinin konusu kapsamında hazırlanarak 7-12 yaş grubundaki çocuklar tarafından tamamlanan resimler Ankara Resim ve Heykel Müzesine teslim edilecektir. 

Gelen talepler üzerine teslim tarihi uzatılmıştır.
Son teslim tarihi: 10 Mart 2024
Sergi tarihi daha sonra bildirilecektir.

28 Mayıs 2022 tarihi itibariyle Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında başlatılan Düşlerim Müzede etkinliği için hazırlanan tasarım dosyası ilk kez İhsan Cemal Karaburçak’ın “Bir Ankara Sokağında Gece” adlı eserinden yola çıkılarak hazırlanmıştır. Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nin 7-12 yaş grubundaki çocuk ziyaretçileriyle paylaşılmıştır.  

Böylece projenin ilk sergisi Düşlerim Müzede "İhsan Cemal Karaburçak”, müzenin en küçük sanatçılarının katkılarıyla oluşturulmuş, 3 Ekim 2022 tarihinde Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açılışı yapılmıştır.

İlk sergi süresince ikinci serginin konusu olan Fikret Mualla’nın “Balon Satan Kadın” eserini konu alan serginin tasarım dosyası paylaşımı devam etmiştir. Müzeye ulaşan çocuk resimleri 16 Eylül 2023 - 5 Kasım 2023 tarihleri arasında izleyiciyle buluşmuştur.


DÜŞLERİM MÜZEDE “Fikret Mualla” sergi kataloğu için tıklayınız.

İkinci sergi süresince bir sonraki serginin konusu olan Düşlerim Müzede "Turan Erol" tasarım dosyası da ziyaretçilerle paylaşılmıştır.

Bu projeyle;

Modern müzecilik anlayışı ile birlikte müzelerin eğitim misyonu da beraberinde oluşmuştur. Değerlerimizi ve kıymetli olanı temsil eden eğitim ortamları olarak Müzeleri, çocukların kendi istekleriyle gelecekleri mekanlara dönüştürmeyi planlarken;

Çocukların;

 • Müzeye dahil olmalarını sağlamak,
 • Müzeye karşı merak uyandırmak,
 • Müze bilincini aşılamak ve sanat eserlerine karşı farkındalığı artırmak,
 • Sanatçıların da çocuklar gibi duygularını aktarmak için sanatın evrensel dilini kullandıklarını deneyimleyerek kavramalarını sağlamak,

amacıyla eğlenerek öğrenmeleri hedeflenmiştir.

 • Düşlerim Müzede 'İhsan Cemal Karaburçak'
 • Düşlerim Müzede 'İhsan Cemal' Sergisi
 • Düşlerim Müzede 'İhsan Cemal' Sergisi
 • Düşlerim Müzede 'Fikret Mualla'
 • Düşlerim Müzede 'Fikret Mualla' Sergisi
 • Düşlerim Müzede 'Fikret Mualla' Sergisi
 • Düşlerim Müzede 'Turan Erol'