GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


Genç Sanat: 9. Güncel Sanat Proje Yarışması Sonuçlandı

Ülkemizdeki güncel sanatı ve genç sanatçıları desteklemek, yeni sanatsal yaklaşımların görünürlüğünü artırarak ilgililerle buluşmasını sağlamak amacıyla 2015 yılından itibaren ara verilmeksizin düzenlenen “Genç Sanat: Güncel Sanat Proje Yarışması”nın 9.’su sonuçlandı. 

Cumhuriyetimizin 100. yılı olmasının yanında Âşık Veysel Şatıroğlu’nun vefatının 50. Yılı olan 2023’ün, UNESCO tarafından ve Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle “Âşık Veysel Yılı” ilan edilmesi münasebetiyle, yarışmanın kavramsal çerçevesi; ozanın “Uzun İnce Bir Yoldayım” dizesi olarak belirlenmiştir.

Halk şiirinin ve âşıklık geleneğinin 20. yüzyıldaki en önemli temsilcilerinden Âşık Veysel’in dizesini konu alan yarışma; ozanın ifade gücünün, genç sanatçıların işlerine olan tesirini gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır.

Yarışmada eser sahiplerine toplam 250 bin lira para ödülü verilecek.  Başarı Ödülü’ne layık görülen 5 kişiye ayrı ayrı 24 bin lira, Mansiyon Ödülü’ne layık görülen 5 kişiye ayrı ayrı 12 bin lira ve eserleri sergilemeye layık görülen 20 kişiye de yine ayrı ayrı 3 bin beş yüz lira ödül takdim edilecek. 

“Genç Sanat: Güncel Sanat Proje Yarışması”nın ödül töreni ve sergi açılışı, İzmir Efes Kültür Yolu Festivali kapsamında 28 Ekim-5 Kasım 2023 tarihlerinde İzmir Kültür Sanat Fabrikası içinde yer alan İzmir Resim ve Heykel Müzesi geçici sergi salonunda gerçekleştirilecektir. Sergide görsel sanatın tüm ifade biçimlerini içeren 30 eser izleyenlerin beğenisine sunulacaktır.

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü yarışmanın eser toplama ve ödül töreni ile ilgili bilgilerini daha sonra duyuracaktır.

Yarışmanın Seçici Kurulu
Genç Sanat: 9. Güncel Sanat Proje Yarışması’nın seçici kurulunda ise, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nden Prof. Dr. Merih Tekin Bender, Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik ve Cam Bölümü’nden Doç. Dr. Memduha Candan Güngör, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden Prof. Tansel Türkdoğan, Arkas Sanat Müdürü Müjde Odabaşıoğlu Unustası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi olarak Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı ve Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alper Özkan yer aldı.


Ödüle Layık Görülen Sanatçılar
Yarışmada Başarı Ödülü’ne Ezgi Ertürk, Sena Soykök, Osman Batuhan Türker, Mustafa Mutlu ve Sena Kutluca; Mansiyon Ödülü’ne de Gülşah Akdemir, Meltem Begiç, Cansu Kul, İrem Yüksekbilgili ve Semih Tokkuzunlayık görüldü.  

Eserleri sergilemeye değer bulunan sanatçılar ise Zehra Nur Ilğaz, Edanur Sabuncu, Hasret Şahin, Ferit Cihat Sertkaya, Özgün Şahin, İlhak Altıparmak, Delfin Demirgüreş, Melis Yamur Aydoğmuş, Kevser Yılmaz, Ekrem Coşkun, Nurdan Unus, Metin Katırcılar, Uğur Tay, Halil İbrahim Çakmak, Mustafa Yılmaz, Ayşenur Sarı, Zülkif Esin, Oğuzhan Ulutaş, Erdoğan Paksoy ve İlayda İrem Baratan oldu.

Başarı Ödülü Alanlar İçin Dilekçe.doc
Mansiyon Alanlar İçin Dilekçe.doc
Sergileme Alanlar İçin Dilekçe.doc


Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü 
Roma Meydanı Hipodrum cad. Zübeyde Hanım mah.
06070 Hipodrum/ ANKARA