GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


76. Devlet Resim ve Heykel Yarışması Başvuruları

“76. Devlet Resim ve Heykel Yarışması” başvuruları 10 Temmuz’da başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığınca bu yıl “Cumhuriyetimizin 100. Yılı’na ithafen görsel sanatlar alanında eser veren sanatçıları desteklemek ve sanat dünyasına yeni eserler kazandırmak amacıyla “76. Devlet Resim ve Heykel Yarışması” düzenleniyor. Resim, heykel, seramik ve özgün baskı olmak üzere 4 ayrı kategoride gerçekleştirilecek olan yarışmada toplam 420 bin TL ödül verilecek.

1939’dan bu yana kesintisiz devam eden Devlet Resim ve Heykel Yarışması, Türkiye’nin en uzun soluklu sanat yarışması olma özelliğini taşıyor. Bu yıl 76’ncısı düzenlenecek olan yarışmaya başvurular, 10 Temmuz - 11 Eylül 2023 tarihleri arasında online olarak https://gorselsanat.ktb.gov.tr/ adresi üzerinden yapılacak. Yarışmacılar, bu adresten e-devlet sistemine yönlendirilerek başvurularını gerçekleştirebilecekler.

Alanında tanınmış, seçkin isimlerden oluşan Seçici Kurul, Ekim-Kasım ayları içerisinde değerlendirmeleri yaparak başarı ve sergilenmeye değer görülen eserleri belirleyecek.

76. Devlet Resim ve Heykel Yarışması kapsamında düzenlenecek olan “Resim Yarışması”, “Heykel Yarışması”, “Özgün Baskı Yarışması” ve “Seramik Yarışması” kategorilerinin her birinde en başarılı bulunan 3 sanatçıya 25.000’er Türk Lirası ve Başarı Belgesi takdim edilecek. Ayrıca her bir kategoride sergilenmeye değer görülecek eser için de ayrı ayrı 3000 TL ve Katılım Belgesi verilecek.

Yarışma kapsamında verilecek ödüller:

Resim Yarışması: 3 başarı ödülü-Her bir sanatçıya 25.000 TL ve Başarı Belgesi takdimi
Heykel Yarışması: 3 başarı ödülü-Her bir sanatçıya 25.000 TL ve Başarı Belgesi takdimi
Özgün Baskı Yarışması: 3 başarı ödülü-Her bir sanatçıya 25.000 TL ve Başarı Belgesi takdimi
Seramik Yarışması: 3 başarı ödülü-Her bir sanatçıya 25.000 TL ve Başarı Belgesi takdimi