GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


"Cepheden Cumhuriyet'e Yüzyılımız" Sergisi Ziyaretçilerini Bekliyor

WhatsApp Image 2023-03-07 at 10.07.55.jpeg

“Cepheden Cumhuriyet’e Yüzyılımız” Sergisi, Anadolu toprakları üzerinde ölüm kalım savaşıyla varoluş tarihimizi ve güçlenerek yeniden dirilişimizi anlatmaktadır. Türk görsel sanatlar tarihinin en önemli sanatçılarının eserlerinden oluşan sergi; Milli Mücadele yılları ve Kurtuluş Savaşı’nın destansı zaferi ile köklü devlet geleneğine dayanan ülkemizin, Cumhuriyet ruhuyla yeniden inşasını Cumhuriyetimizin 100. yılında görselleştirmektedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde büyük fedakârlıklar, milletin azim ve kararlılığıyla gerçekleştirilen ve Cumhuriyetle taçlanan süreç, serginin ana temasını oluşturmaktadır.

Cepheden Cumhuriyet’e giden bu yol, bu coğrafyadan silinerek tarih sahnesinden yok edilmek istenen bir milletin istiklal ve istikbal uğrunda gösterdiği varoluş çabasını ve yeniden dirilişini ifade etmektedir.

Milli Mücadele ve Cumhuriyet’e dair toplumun belleğinde izleri silinmeyen, sanatçının hafızasına kazınan anların izdüşümünün yer aldığı sergide Ankara Resim ve Heykel Müzesinin tarihsel misyonuna uygun olarak Müze koleksiyonundan özel bir seçki oluşturulmuştur.

Cumhuriyetimizin 100. Yılı’na ithafen gerçekleştirilen sergi vesilesiyle bir kez daha Milli Mücadele ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna katkı sağlayan başta devletimizin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanları, şehit ve gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz.  


Sergi kataloğu için tıklayınız.