GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


Kültür ve Turizm Bakanlığı, Genç Sanatçıları ve Güncel Sanatı Desteklemeye Devam Ediyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar genç sanatçılara ilham verdi. "“Her Şey Yerli Yerinde”  konulu "Genç Sanat: 8. Güncel Sanat Proje Yarışması" sonuçlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının ülkemizdeki güncel sanatı ve genç sanatçıları desteklemek ve güncel sanat pratiklerinin görünürlüğünü artırarak geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla, Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında “Genç Sanat: 8. Güncel Sanat Proje Yarışması” düzenlenmiştir.

2022 yılının, Türk edebiyatının değerli isimlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar’ın vefatının 60. yılı olması vesilesiyle; söz konusu yarışmanın kavramsal çerçevesi “Her Şey Yerli Yerinde” olarak belirlenmiştir.

Başvurusu kabul gören 110 eser üzerinden gerçekleştirilen seçici kurul değerlendirmesiyle; “Başarı Ödülü” olarak 5 kişiye on sekizer bin lira (Toplam 90.000 TL), “Mansiyon” olarak 5 kişiye dokuzar bin lira (Toplam 45.000 TL) ve “Sergileme” olarak 20 kişiye de ikişer bin lira (Toplam 40.000 TL) takdim edilecek olup eser sahiplerine toplam 175.000 TL ödül verilecek.

Yarışmanın sonucunda 30 eser festival kapsamında, CSO Ada Ankara'da sergiye sunulacak.

Bakanlık, çevrimiçi gerçekleştirilen yarışmanın eser toplama, ödül töreni ile sergi tarihini daha sonra Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün internet adresinden duyuracak.

YARIŞMANIN SEÇİCİ KURULU

Değerlendirmeyi yapan seçici kurulda; Prof. Dr. Handan İNCİ (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü, Tanpınar Merkezi'nin Kurucu Başkanı), Prof. Dr. Marcus GRAF (Yeditepe Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı, Küratör), M. Özalp BİROL (Suna ve İnan Kıraç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi), Prof. Tansel TÜRKDOĞAN (Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü, Sanatçı), Prof. Dr. E. Yıldız DOYRAN (Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı) ile Bakanlığı temsilen Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk BELVİRANLI ve Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alper ÖZKAN yer aldı.

ÖDÜLE DEĞER BULUNANLAR

Yarışmada başarı ödülüne; İrem YÜKSEKBİLGİLİ, İrem SEZER, Samet ALIŞ, Edanur SABUNCU, Cemil Olgun CAN, mansiyon ödülüne ise Özgün ŞAHİN, Behiye ARAT, Mustafa YÜZÜKOCA, Esma Nur EMEKLİ,  Zehra Seda BOZTUNALI layık görüldü.

Zeynep ERGÜL, Fatma BİŞİRİCI, Selin BİNTAŞ ÇELİKTAŞ, Ahmet DAĞDELEN, Halil İbrahim ÇAKMAK, Hasret ŞAHİN, Yağmur Kevser BARUTÇU,  Elif BEYAZ, Yüsra CANİK, Elif ÇELEBİ, Ayşe Ceren SOLMAZ, Uğur AVCI, Şevval KONYALI, Şirvan GÜNGÖRMEZ, Selime DELİAHMETOĞLU, Osman Batuhan TÜRKER, Cansu KUL, Melike ATİK, Mert YILMAZ, Ecem Öykü KESKİN’in eserleri ise sergilenmeye değer bulundu.


Başarı Ödülü Alanlar İçin Dilekçe.doc   İndirmek için tıklayınız

Mansiyon Alanlar İcin Dilekçe.doc        İndirmek için tıklayınız

Sergileme Alanlar İçin Dilekçe.doc       İndirmek için tıklayınız

8. GÜNCEL SANAT ÖDÜLLER LİSTESİ.pdf     İndirmek için tıklayınız