GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


​“21.Devlet Türk Sanatları Yarışması” Gelenekten Geleceğe…


 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından; Türk sanatlarını desteklemek, gelişmesi ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla 21 yıldır düzenlenen Devlet Türk Sanatları Yarışması başvuruları 24 Ocak’ta başlıyor.

Geleneksel Türk sanatları alanında seçkin bir yere sahip olan “Devlet Türk Sanatları Yarışması” köklü kültür mirasımızın en zarif çizgilerle geleceğe aktarılmasını sağlıyor. Yarışmayla, gençlerin gelenekten yararlanarak özgün eserler üretmesi için teşvik edilmesi amaçlanıyor. Alanında tanınmış, saygın isimlerden oluşan Devlet Türk Sanatları Yarışması Seçici Kurulu, Şubat-Mart ayları içerisinde değerlendirmeleri yaparak başarı, mansiyon ve sergilenmeye değer görülen eserleri belirleyecek.

Söz konusu yarışmaya ilişkin şartnameye “e-devlet” bağlantılı https://gorselsanat.ktb.gov.tr/ yarışma web sitesi üzerinden ulaşılabilecek ve başvurular aynı bağlantıdan 24 Ocak-3 Mart 2022 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

1986 yılından bu yana düzenlenen ve Hüsn-i Hat, Tezhip, Minyatür, Çini,  Ebru,  Kalemişi ve Katı'  dallarında gerçekleştirilen yarışmada toplamda 574.000 TL ödül verilecek.

Her kategoride başarılı bulunan eser için;

Başarı Ödülü: 3’er adet olmak üzere; 20.000 TL + Başarı Belgesi

Mansiyon       :3’er adet olmak üzere;   5.000 TL + Mansiyon Belgesi

Sergileme      : 1.000 TL+ Katılım Belgesi takdim edilecek. 

Kamuoyunun bilgilerine arz olunur.

  

                                                          T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı
                                                                        Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü

21. Devlet Türk Sanatları Yarışması Görseli-1.jpg