GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


“75. Devlet Resim ve Heykel Yarışması” başvuruları 6 Eylül’de başlıyor


T
ürkiye’nin en uzun soluklu sanat yarışması, 1939’dan bu yana düzenleniyor

“75. Devlet Resim ve Heykel Yarışması” başvuruları 6 Eylül’de başlıyor

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca bu yıl “İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılına ithafen görsel sanatlar alanında eser veren sanatçıları desteklemek ve sanat dünyasına yeni eserler kazandırmak amacıyla “75. Devlet Resim ve Heykel Yarışması” düzenleniyor. Resim, heykel, seramik ve özgün baskı olmak üzere 4 ayrı kategoride gerçekleştirilecek olan yarışmada toplam 325 bin TL ödül verilecek.

1939’dan bu yana kesintisiz devam eden Devlet Resim ve Heykel Yarışması, Türkiye’nin en uzun soluklu sanat yarışması olma özelliğini taşıyor. Bu yıl 75’incisi düzenlenecek olan yarışmaya başvurular, 6 Eylül-6 Ekim 2021 tarihleri arasında online olarak https://gorselsanat.ktb.gov.tr/ adresi üzerinden yapılacak. Yarışmacılar, bu adresten e-devlet sistemine yönlendirilerek başvurularını gerçekleştirebilecekler.

Alanında tanınmış, seçkin isimlerden oluşan Seçici Kurul, Ekim-Kasım ayları içerisinde değerlendirmeleri yaparak başarı ve sergilenmeye değer görülen eserleri belirleyecek. 75. Devlet Resim Heykel Yarışması kapsamında düzenlenecek olan “Resim Yarışması”, “Heykel Yarışması”, “Özgün Baskı Yarışması” ve “Seramik Yarışması” kategorilerinin her birinde en başarılı bulunan 3 sanatçıya 20.000’er Türk Lirası ve Başarı Belgesi takdim edilecek. Böylelikle 12 sanatçı, -sanat dünyamıza yeni eserler kazandırdıkları için- bu yarışma kapsamında desteklenmiş olacak. Ayrıca her bir kategoride sergilenmeye değer görülecek en fazla 17 eser için de ayrı ayrı 1.250 TL ve Katılım Belgesi verilecek.

Yarışma kapsamında verilecek ödüller:

Resim Yarışması: 3 başarı ödülü-Her bir sanatçıya 20.000’er TL ve Başarı Belgesi takdimi

Heykel Yarışması: 3 başarı ödülü-Her bir sanatçıya 20.000’er TL ve Başarı Belgesi takdimi

Özgün Baskı Yarışması: 3 başarı ödülü-Her bir sanatçıya 20.000’er TL ve Başarı Belgesi takdimi

Seramik Yarışması: 3 başarı ödülü-Her bir sanatçıya 20.000’er TL ve Başarı Belgesi takdimi