GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Açılışının 100. Yılı”Na İthafen “Hâkimiyet-İ Millîye” Konulu "Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması" Sonuçları


Bakanlığımızca; yakın tarihimiz konusunda farkındalık yaratmak amacıyla “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Açılışının 100. Yılı”na İthafen “Hâkimiyet-i Millîye” konulu "Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması"  düzenlenmiştir.

Söz konusu yarışmaya başvuru ve seçici kurul değerlendirmesi https://gorselsanat.ktb.gov.tr/  adresinden çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirilmiştir.

Başvurusu kabul gören 354 afiş tasarımı üzerinden gerçekleştirilen seçici kurul değerlendirmesi;   Prof. Dr. Uğur ATAN (Selçuk Üniversitesi /Güzel Sanatlar Fakültesi / Grafik Bölümü), Prof. Dr. Temuçin Faik ERTAN (Ankara Üniversitesi /Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü), Doç. Dr. Serdar PEHLİVAN (Hacettepe Üniversitesi /Güzel Sanatlar Fakültesi / Grafik Bölümü), Prof. Sema Ilgaz TEMEL (Marmara Üniversitesi /Güzel Sanatlar Fakültesi / Grafik Bölümü) ile Bakanlığımızı temsilen Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim TOKAÇ tarafından gerçekleştirilmiştir.

Yarışma sonucuna göre;

•          Başarı Ödülü (8 adet) 7.000.- TL + Başarı Belgesi

•          Mansiyon Ödülü (9 adet) 3.000.- TL + Başarı Belgesi

•          Sergileme (29 adet) 500.-TL+ Katılım Belgesi olmak üzere

Toplam 97.500 TL. para ödülü dağıtılacaktır.

 

Yarışma neticesinde  sergiye girmeye hak kazanan 50 afiş tasarımının askıya çıkarılması sürecinden sonra Genel Müdürlüğümüze gelen şikâyetler ve incelemeler doğrultusunda;  askı listesinde 06, 09, 15 ve 42 numaralı tasarımların seçici kurulun ortak kararı ile sergiden çıkarılması uygun görülmüştür.

Nihai listede belirtilen 46 afiş tasarımdan oluşturulacak serginin mekânı ve tarihi ayrıca basın yoluyla duyurulacaktır.

Yarışma sonucunda tasarımları sergiye giren yarışmacıların listesi ekte yer almakta olup başarı ödülü, mansiyon ve sergileme alan öğrencilerin ödül tutarlarının kendilerine ödenebilmesi için gerekli dilekçeleri, aşağıda kendileri ile ilgili linkten indirerek doldurmaları ve ıslak imzalı olarak Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Zübeyde Hanım Mahallesi Roma Meydanı Hipodrom Caddesi 06330 Altındağ Ankara adresine ivedi olarak kargo/posta ile göndermeleri gerekmektedir. Dilekçede beyan edilen banka hesap numarasının mutlaka ödül sahibine ait olması gerekmektedir.

İrtibat Kişileri:    Berrak AYDEMİR (312 470 58 79)

                            Sıdıka YILMAZ     (0312 470 58 80)4. AFİŞ TASARIM YARIŞMASI SONUÇ LİSTESİ.pdf

basari-odulu-alanlar-icin-dilekce.doc

mansiyon alanlar icin dilekce.doc

sergileme-alanlar-icin-dilekce.doc