GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


74. Devlet Resim Heykel Yarışması Sonuçları Açıklandı
Kültür ve Turizm Bakanlığınca; Türk sanatçılarının son eserlerini bir arada sergilemek, sanat ortamımıza yeni eserler kazandırmak ve buna bağlı olarak da sanatçılarımızın verimini arttırmak amacıyla 1939 yılından itibaren kesintisiz olarak devam eden ve bu yıl 74’üncüsü yapılan “Devlet Resim ve Heykel Yarışması” kapsamında  “Resim Yarışması”, “Heykel Yarışması”, “Özgünbaskı Yarışması” ve “Seramik Yarışması” Ressam Mihri Müşfik anısına”düzenlenmiştir.

Sözkonusu yarışmanın birinci aşamasında başvuru ve seçici kurul değerlendirmesi bu yıl ilk defa https://plastiksanat.kultur.gov.tr adresinden çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirilmiş, ikinci aşamasında ise 6 Aralık 2018 tarihinde Erzurum Resim Heykel Müzesi ve Galerisi Müdürlüğünde; Prof. Süleyman Saim TEKCAN Başkanlığında (Sanatçı), Prof. Hüsamettin KOÇAN (Sanatçı), Prof. Rahmi AKSUNGUR (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), Prof. Dr. Mustafa BULAT (Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi), Yalçın GÖKÇEBAĞ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü), Prof. Dr. Hasan KIRAN (Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi), Prof. Lerzan ÖZER (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi), Doç. Kemal ULUDAĞ (Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) ve Bakanlık temsilcisi Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Nihat DEĞİRMENCİ’den oluşan Seçici Kurulun ön elemeyi geçen eserleri fiziki ortamda değerlendirmeleri ile başarı ödülleri sahiplerini bulmuştur.

Yarışma sonucuna göre;

  • Resim kategorisinde Başarı Ödülü (3 adet) 15.000.-TL+ Başarı Belgesi
  • Heykel kategorisinde Başarı Ödülü (2 adet tam, 2 adet ½ olmak üzere toplam 3 adet) 15.000.-TL+ Başarı Belgesi
  • Özgünbaskı kategorisinde Başarı Ödülü (3 adet) 15.000.- TL+ Başarı Belgesi
  • Seramik kategorisinde Başarı Ödülü (3 adet) 15.000. TL+ Başarı Belgesi
  • Sergileme alan toplam 80 eser için ayrı ayrı 500.-TL+Katılım Belgesi olmak üzere

Toplam 220.000.-TL para ödülü dağıtılacaktır.

Yarışma neticesinde seçici kurul tarafından belirlenen 93 eserden oluşturulacak serginin ödül töreni ve sergi açılışı Erzurum Resim Heykel Müzesi ve Galerisi Müdürlüğünde 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olup, tarihi ayrıca Bakanlığımız resmi internet sitesi www.kulturturizm.gov.tr ile www.guzelsanatlar.gov.tr adreslerinden yapılacaktır.

Kamuoyunun bilgilerine arz olunur.

Sonuçları indirmek için tıklayınız.   74 Devlet Resim Heykel Yarışması Sonuçları.pdfT.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü