GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

“Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri”

BASIN DUYURUSU

            Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri”, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Doç. Dr. Hüseyin YAYMAN, İstanbul Valisi Sayın Vasip ŞAHİN ve Beyoğlu Belediye Başkanı Sayın Ahmet Misbah DEMİRCAN’ın teşrifleri ve Türk Musikisinin önde gelen çok değerli sanatçıları ile sanat, iş, siyaset ve medya dünyasından çok sayıda ünlü ismin katılımlarıyla 02 Şubat 2016 Salı akşamı İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonunda yapılan törenle sahiplerini buldu.

Türk Mûsikîsi alanında, musiki etkinliklerinin tamamını kapsayan ve profesyonel çizgiden amatör çalışmalara kadar etkinliklerin ve performansların bütününü bilinen kategorilerin hepsi açısından kucaklayan “Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri”, Türk Mûsikîsi alanında benzerlerinden farklı ve çizgi üstü özellikler gösteren çalışmaları, eserleri, performansları, yaklaşımları, ele alış ve ifade biçimlerini ödüllendirerek geleceğe daha nitelikli örnekler bırakılabilmesini teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilmektedir.

            Oğuz Haksever ve Mehmet Barlas'ın Makam Farkı programı sunumuyla gerçekleşen 10 farklı kategoride değerlendirme yapılan “Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri” töreninde; Yılın Türk Müziği Beste ve Bestecisi dalında Prof. Dr. Zeki Atkoşar, Yılın Türk Müziği Ses Sanatçısı dalında Bekir Ünlüataer, Yılın Türk Müziği Saz Sanatçısı dalında Derya Türkan, Yılın Türk Müziği Yayını ve Yazarı dalında Doç. Dr. Güneş Ayas ödülün sahibi olurken, Yılın Türk Müziği Prodüksiyonu ödülünü XVI. Yüzyıl Türk Mûsikîsi Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu Yayını, Yılın Türk Müziği Süreli Yayını ödülünü Kadem Mûsikî ve Edebiyat Dergisi, Yılın Türk Müziği TV ve Radyo Programı ödülünü ise Şarkılar Seni Söyler – TRT Müzik kazandı. Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi Yılın Türk Müziği Akademisyeni, Cüneyt Kosal Hayat Boyu Başarı Ödülü ve Cinuçen Tanrıkorur Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü.

Gecede bir ödül de takdim eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Doç. Dr. Hüseyin YAYMAN, Buhurizade Mustafa Itri Efendi’den ve eserlerinden övgü dolu sözlerle bahsederek “Çağların gerisinden gelerek bizlere bugün ses veren, bizi aynı duygularda bir araya getiren çok önemli üstatlarımızdan Türk İslam sanatının zirve isimlerinden bir tanesi. Bu güzel etkinliği düzenlediği için Beyoğlu Belediyemize, bu çalışmaları en başından beri destekleyen Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüze ve siz çok değerli katılımcılara şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Törenin açış konuşması yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü ve Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri Seçici Kurul Başkanı Doç. Dr. Murat Salim TOKAÇ,  “Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri”nin kültür ve sanat hayatımız açısından önemine ve değerine vurgu yaptı.

“Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri”ne ilişkin geniş bilgilere itriodulleri.com adresli internet sitesinden ulaşılması mümkündür.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 
 
 • ITRİ-3
 • ITRİ-2
 • ITRİ -1
 • ıtri-03 (8)
 • ıtri-03 (7)
 • ıtri-03 (6)
 • ıtri-03 (3)
 • ıtri-03 (4)
 • ıtri-03 (5)
 • ıtri-03 (2)
 • ıtri-03 (1)