GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet Kerim Okanşar

Piyanistimiz Okanşar, Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Nimet Karatekin’le piyano, Necil Kazım Akses’le kompozisyon çalışmış, kazandığı bursla öğrenimini Brüksel Kraliyet Konservatuvarı’nda sürdürerek 1981’de bu kurumdan birincilik ödülüyle mezun olmuştur. Aynı yıl, Belçikalı piyanist J. Cl. Canden Eynden’in solist yetiştirmek amacıyla kurduğu “Avrupa Yüksek Müzik Eğitim Merkezi”ne seçilen sanatçımız, 1986’da “yüksek piyano diploması” almıştır. Ayrıca kompozisyon ve orkestrasyon dallarında uzmanlık çalışmaları yapan Okanşar, 1989’da bu dallardan da mezun olmuştur.

Piyanistimizin uluslararası yarışmalarda kazandığı ödüller şöyledir: Anvers Genç Virtüözler Yarışması’nda ikincilik (1989); Roma’da Chopin Derneği’nin düzenlediği “Uluslararası Etruria Ödülü”nde birincilik ve altın madalya (1990); Amerika’da “Uluslararası Gina Bachauer Yarışmasında altıncılık (1991); Belçika’da Uluslararası Çağdaş Sanatlar Akademisi’nin düzenlediği “Büyük Enghien Yarışması”nın kompozisyon dalında birincilik ve altın madalya (1991).

Okanşar, Anvers Filarmoni, Brüksel Opera ve Utah Senfoni orkestralarıyla; Joseph Silverstein, Charles Dutout gibi şeflerle konserler vermiş; Rapis, Amsterdam, Roma, Brüksel, Atina, Calgary, Şali Lake City gibi kentlerde ve Salle Gaveau, Concertgebouw, Symphony Hail gibi seçkin salonlarda resitaller sunmuştur. Amerika, Belçika ve Kanada’da radyo ve televizyon programlarında sanatını dinleten Okanşar, Belçika’da Liszt’in yapıtlarından oluşan bir plak kaydı gerçekleştirmiştir.