GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

20. Devlet Türk Sanatları Yarışması II. Bölüm Sonuçları Basın Bülteni

20. DEVLET TÜRK SANATLARI YARIŞMASI II. BÖLÜM SONUÇLARI

BASIN BÜLTENİ

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen 20. Devlet Türk Sanatları Yarışması II. Bölümüsonuçlandı.

 

Bakanlık, sanatçıları pandemi döneminde de desteklemeye devam ediyor.

 

Sanatçılarımızın üretimlerini desteklemek maksadıyla görsel sanatlar alanında yapılan yarışmalardan biri olan Devlet Türk Sanatları Yarışması; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, medeniyetimizim ürettiği ince zevki, seçkin beğeniyi, sanatsal duyarlılığı ve zarif üslubu en etkili şekilde yansıtan alanlardan biri olan gelenekli sanatlarımızın yaşatılması amacıyla düzenleniyor.

 

20. Devlet Türk Sanatları Yarışması II. Bölümü Çini, Ebru, Kalemişi, ve Katı‘ alanlarında düzenlendi. Yarışmanın I. Bölümü, 2019 yılında Hüsn-i Hat, Tezhip ve Minyatür alanlarında yapılmıştı. Daha etkin ve sanatçılarımızı teşvik edici olabilmesi amacıyla ikiye bölünerek yapılan yarışmanın ödül miktarları geçmiş yıllardaki artış oranına nispetle oldukça yükseltildi.

 

Yarışma kapsamında:

Başarı Ödülü    :10 (adet) 20.000,-TL. (her bir eser için)                                                 
Mansiyon         :10 (adet)  5.000,-TL. 
(her bir eser için)        
Sergileme         :24 (adet)  1.000,-TL  
(her bir eser için)

olmak üzere toplam :274.000,-TL para ödülü dağıtılacak.

 

Seçici Kurul dört alanda yapılan yarışmada toplam 89 başvuru eserini değerlendirdi ve 44 eserlik bir sergi oluşturdu:

 

Çini alanında 3 eseri Başarı Ödülü’ne, 3 eseri Mansiyon’a, 10 eseri Sergileme’ye;

Ebru alanında 3 eseri Başarı Ödülü’ne,  3 eseri Mansiyon’a, 10 eseri Sergileme’ye;

Kalemişi alanında 3 eseri Başarı Ödülü’ne, 3 eseri Mansiyon’a, 3 eseri Sergileme’ye;

Katı‘ alanında 1 eseri Başarı Ödülü’ne, 1 eseri Mansiyon’a, 1 eseri Sergileme’ye;

değer buldu.

 

Sergi açılışı-ödül töreni yeri ve tarihi daha sonra ilan edilecektir.



Başarı Ödülleri

Ümmügülsüm SEVİM GENCER – Yeniden Doğuş (Katı‘)                

Canan ÜNAL– Rumi (Çini )          

Hasibe AKARIM– Altılı Çini Pano (Çini )

Özlem ALKAN– 1071 (Çini )

Naciye DETSELİ– Gilda (Kalemişi)

Emine GEÇTAN– Gökkubbe (Kalemişi)

Ayşegül KAMACI– Nazende (Kalemişi)

Yasin ŞAHİN– Meşk (Ebru)

Emine YILMAZ– Nur (Ebru)

Elif AYMELEK– Hatip Ebrusu (Ebru)                                        


Mansiyon
                                                                                                                              

Gülsemin VELİDEDEOĞLU – Hu Aşkı (Katı‘)

Ayten BARLAK– Kuş Cenneti (Çini )

Süheyla DÖNMEZ– Mihrimah (Çini )

Kadir ERTÜRK– Gönül Bahçesi (Çini )

Havva YİĞİTBAŞI– Zühre (Kalemişi)

Zeynep AYDOĞDU– Nam-ı Şerh (Kalemişi)

Samiye ERKAN– Mimari Planlar (Kalemişi)

Şengül ÖZBAYRAKTAR– Şah-ı Merdan (Ebru)

Ayşe Gül DEMİRLİ– Lilyum (Ebru)

Tuba KARAKAŞ– Hatip Ebru (Ebru)        

Sergileme

Neval ÖLMEZ – Rüzgar Gülü (Katı‘)

Bengisu KAYA– Şah-ı Maran (Çini )

Nilgün YILMAZ– Elif Olmak (Çini )

Gizem AKTAŞ– Çark-ı Felek (Çini )

Fatma ŞAN BAYRAKTAR– Siren (Çini )

Melahat BÜYÜKSÜTCÜ– Mavi Kelebekler (Çini )

Mehmet KINIK– İstanbul Laleleri (Çini )

Şerafettin BARLAK– Ab-ı Hayat (Çini )

Zeray KAVŞUT– Enoplocerus Armillatus (Çini )

Arif DÖNMEZ– Mavi Yıldız (Çini )

Gülseren ÖZTUĞCU– Göktuğ (Çini )

Fatma SOYTÜRK–  Rumi Sevdası (Kalemişi)

Pelin CAN–  Nefes (Kalemişi)

Nezihe KAMACI–  Zerenderzer (Kalemişi)

Süreyya YILDIRIM– Murakkalı Gelincik Ebrusu (Ebru)

Meltem ŞİMŞEK–  Çintemani Hatip (Ebru)

Humeyra TOPRAK–  Itır’ın Rüyası (Ebru)

Osman TÜRKYILMAZ–  Edhem Efendi Battalı (Ebru)

Zehra ATALAY TEKİN–  Hazan (Ebru)

Selma AĞIRSOY–  Zerre(Ebru)

Hüsne ÖZDEN–  Taraklı ŞalEbrusu (Ebru)

Elif Cansu YILMAZ–  Battal Ebru (Ebru)

Rumeysa DEMİR–  Gelincik Ebrusu (Ebru)

Sevde ÖZTÜRK–  Battal Ebru (Ebru)

20. Devlet Türk Sanatları Yarışması II. Bölümü Seçici Kurulu

Ali Fuat BAYSAL, 

Alparslan BABAOĞLU,

Bahtiyar HIRA,  

Dürdane ÜNVER,

Fuat BAŞAR,

Güvenç GÜVEN,

Halime SUBAŞI,

İsmail YİĞİT,

Kaya ÜÇER,

Levent KUM,

Safiye MORÇAY,

Semih İRTEŞ,

Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim TOKAÇ



  • Ümmügülsüm Sevim Gencer-BAŞARI ÖDÜLÜ (Katı').jpg
  • Canan Ünal-BAŞARI ÖDÜLÜ (Çini).jpeg
  • Hasibe Akarım-BAŞARI ÖDÜLÜ (Çini).jpg
  • Özlem Alkan-BAŞARI ÖDÜLÜ (Çini).JPG
  • Naciye Detseli-BAŞARI ÖDÜLÜ (Kalemişi).jpg
  • Emine Geçtan-BAŞARI ÖDÜLÜ (Kalemişi).JPG
  • Ayşegül Kamacı-BAŞARI ÖDÜLÜ (Kalemişi).jpg
  • Yasin Şahin-BAŞARI ÖDÜLÜ (Ebru).jpg
  • Emine Yılmaz-BAŞARI ÖDÜLÜ (Ebru).JPG
  • Elif Aymelek-BAŞARI ÖDÜLÜ (Ebru).JPG













BAŞARI ÖDÜLLERİ



Ümmügülsüm SEVİM GENCER – Yeniden Doğuş (Katı‘)

Ümmügülsüm Sevim Gencer-BAŞARI ÖDÜLÜ (Katı').jpg



Canan ÜNAL– Rumi (Çini )

Canan Ünal-BAŞARI ÖDÜLÜ (Çini).jpeg




Hasibe AKARIM– Altılı Çini Pano (Çini )

Hasibe Akarım-BAŞARI ÖDÜLÜ (Çini).jpg




Özlem ALKAN– 1071 (Çini )
Özlem Alkan-BAŞARI ÖDÜLÜ (Çini).JPG




Naciye DETSELİ– Gilda (Kalemişi)

Naciye Detseli-BAŞARI ÖDÜLÜ (Kalemişi).jpg



Emine GEÇTAN– Gökkubbe (Kalemişi)

Emine Geçtan-BAŞARI ÖDÜLÜ (Kalemişi).JPG




Ayşegül KAMACI– Nazende (Kalemişi)

Ayşegül Kamacı-BAŞARI ÖDÜLÜ (Kalemişi).jpg


Yasin ŞAHİN– Meşk (Ebru)
Yasin Şahin-BAŞARI ÖDÜLÜ (Ebru).jpg



Emine YILMAZ– Nur (Ebru)
Emine Yılmaz-BAŞARI ÖDÜLÜ (Ebru).JPG


Elif AYMELEK– Hatip Ebrusu (Ebru)
Elif Aymelek-BAŞARI ÖDÜLÜ (Ebru).JPG