GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihçe

İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ ne bağlı olarak, 08.11.2008 tarihinde Bakanımız Sn. Ertuğrul GÜNAY' ın onayı ile çalışmalarına başlamıştır.

Topluluğumuz Şavk Kırçiçek'in sanat yönetmenliğinde çalışmalarını sürdürmektedir. Türk Dünyası Coğrafyasının müziklerinin ve danslarının, yurt içi ve yurt dışında tanıtılmasını ve geniş kitlelere ulaştırılmasını amaçlamakta olup, Anadolu, Kerkük, Musul, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tataristan, Kırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Çuvaşistan, Başkortistan, Tuva, Hakasya, Saha, Yakutistan, Gagauzya, Doğu Türkistan-Uygur, Karaçay-Balkar, Karaçay-Kumuk, Karaçay-Malkar, Kaşkay, Rumeli ve Balkanlar'ın geleneksel müziklerini ve danslarını sergilemektedir. Topluluğumuz, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Gagauzya, Makedonya, ABD, Almanya, Belçika, Fransa, Avusturya da verdiği konserlerle ülkemizi başarıyla temsil etmiştir.

Topluluk konser provalarını 848. Sokak No:46 3. Beyler Kemeraltı / Konak / İZMİR adresinde sürdürmekte olup, periyodik konserlerini Bornova Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirmektedir.

 

İZMİR TÜRK DÜNYASI DANS VE MÜZİK TOPLULUĞU MÜDÜRLÜĞÜ  

 

Top. San Yön. V.                                        : Şavk KIRÇİÇEK
Müdür V.                                                   : Mehmet GÜNGÖR