GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihçe

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurulan İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu 1993 yılından bugüne çalışmalarını bakanlık bünyesinde devam ettirmektedir. Periyodik konserlerinin yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında da etkinliklerini sürdüren topluluğun konserleri ilgi ve beğeni ile izlenmektedir.

Modern Folk Müzik Topluluğu, Türk kültürünün önemli bir parçası olan türküleri bütün içindeki yerini koruyarak farklı icra biçimleriyle sunarken, halk müziğine yeni ve çağdaş bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Tüm yöreleri kapsayan repertuarına Türk Müziği`nin sözlü ve sözsüz eserlerinden tasavvufi formdaki eserlerine, Klasik Batı Müziği`nden dünya müziklerine kadar pek çok tarzı ekleyerek daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflemektedir. Orkestrada düzenlemeci ve yorumcu olarak her biri kendi alanında üstün deneyime sahip sanatçılar görev yapmaktadır.

Kurulduğu günden bugüne kadar yurt dışında Almanya, Fransa, İngiltere, Tunus, Bosna-Hersek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan`da konserler veren topluluk, yurt içindeyse başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde başarılı konserler vermiştir. Çeşitli festivallerde de görev alan Modern Folk Müzik Topluluğu`nun “Yorumlar” başlıklı CD çalışması bulunmaktadır.İSTANBUL DEVLET MODERN FOLK MÜZİK TOPLULUĞU

Top. San. Yön.                                         : Enver MERALLI

Top. Sanat Yön. Yardımcısı V.                 : Bora KAYALAR

Müdür                                                       : Mehmet MUTLU