GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihçe

 

Koromuz; Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı olarak, 22 Ağustos 1989 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuştur.

 
İlk Koro Şefi Naci Sönmez olup daha sonra sırasıyla; M.Celil MATARACI, Fatih ORAL, Nebahat KONU, Hakan ÇETİNAY, Funda KOVA yürütmüşlerdir. 08.01.2015 tarihinden itibaren de Koro Şeflik görevini Kenan ÇİMTAY sürdürmekte olup , Koro Müdürlüğünü ise Olcay BÜRHAN yürütmektedir.

 

1990 yılında kuruluş çalışmaları, sanatçı atama işlemleri bitirilmiş, 1991 Nisan ayında da Koro; (40) sanatçı kadrosu ve (3) İdari kadro ile çalışmalarına başlamıştır. İlk konserimiz "CUMHURİYET KONSERİ" adı altında 29 Ekim 1991 tarihinde halkımıza sunulmuştur.

 

Kuruluşundan beri yoğun bir çalışma programı uygulayan Koro; ciddi ve disiplinli çalışmalarıyla Elâzığ' da ve çevre illerde, kültürümüzün özü olan müziğimizi icra etme, sevdirme ve yayma yolunda yurt içinde ve yurt dışında birçok programlı konserler vermiştir. Koromuz, konser programlarında geçmiş dönem eserlerin yanı sıra, yakın tarihimiz ve günümüz bestekarlarının eserlerine de yer vermektedir. Ayrıca Koromuz 2015 yılından itibaren her sanat sezonu sürecinde 5 Besteci Konseri gerçekleştirmekte olup, Mahalli Harput Musikisi ile diğer yöre müzikleri nede önem vererek turnelerde çeşitli örnekler sunmaktadır.

 

Koromuz 2016 Yılında Hizmet binamızın depreme dayanıklı olmaması nedeni ile Nurettin ARDIÇOĞLU Kültür Merkezine taşınmış, hizmetlerini ve konserlerini burada yürütmektedir.

ELAZIĞ DEVLET KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU

Koro Şefi V.               : Kenan ÇİMTAY

Koro Şef Yrd. V.       : Jale Serap ADEM
Müdür                        : Olcay BÜRHAN