GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihçe

Devlet Çoksesli Korosu Prof. Dr. Hikmet Şimşek’in girişimleriyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak 1988 yılında kuruldu ve Türkiye’nin seçkin yapılanmalarından biri oldu. İlk konserini 1989′da Ahmet Adnan Saygun yönetiminde veren koro daha sonra uzun yıllar Türk müzik hayatına büyük emeği geçen ve Türkiye’ye koro müziğini sevdiren ünlü alman şef Walter Strauss’la çalıştı.

 

Devlet Çoksesli Korosu, repertuarında bulunan 1000’ü aşkın eserle. bugüne kadar yurtiçinde 30 il ve ilçede, yurtdışında ise Almanya, Vatikan, İsrail, İtalya, Rusya Federasyonu ve Güney Kore’de katılmış olduğu 800’ü aşkın etkinlikte ulaştığı sayısız kişiye muhteşem bir müzik şöleni yaşatmıştır. Koronun uluslararası basında “Dünyanın en iyi korolarından biri” unvanına ve 2010 Andante Müzik ödüllerinde yılın en iyi koro vokal topluluğu ödülüne layık görülmesi de koronun başarısının göstergelerindendir.

 

Koro, Acapella konserler dışında Türkiye’nin tüm senfoni orkestralarıyla birlikte çeşitli eserler, seslendirmekte ve eserlerin Türkiye ve dünya prömiyerlerini müzik tutkunu izleyicilerle buluşturmaktadır. Ayrıca Almanya ve İtalya gibi ülkelerin müzik otoritelerince “Adeta Cennetten Gelen Bir Ses” olarak adlandırılan Devlet Çoksesli Korosu, konserlerinde dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin çok farklı kökenleri olan insanları biraraya getirmektedir. Koro, Vatikan’da Papa II. Jean Paul’un huzurunda verilen "Üç Dinin Buluşması Konseri’nde" Müslüman dünyayı temsilen Pittsburgh Senfoni Orkestrası ile “J. Harbison - Abraham” adlı eserin dünyada ilk seslendirilişini gerçekleştirmiştir. 

 

Kurtuluş filmi müzikleri, F. Say-Nazım Oratoryosu, C.Orff- Carmina Burana, W.A. Mozart-Requiem, A.A. Saygun ve Muammer Sun’un çoksesli halk türkülerinden oluşan albümleri kaydederken koronun tek amacı daha fazla müziksevere ulaşmak ve daha fazla sanat aşığı yaratmak olmuştur.

 

Konserler ve albüm çalışmalarının yanısıra Koro, sosyal yardım amaçlı çeşitli etkinliklerde de yeralmaktadır. Koro’nun ülkemizin tanınmış sanatçı ve kurumlarını da dahil ettiği Kadına Şiddete Son etkinliği sanatçıların ve sanatın duyarlılığın eseri olarak önümüze çıkmaktadır. Ayrıca Koro, çoksesli müzikte ulaşılması gereken asıl yürekler olarak çocuklarımızı görmektedir. Bu nedenle Koro’muz her sezon eğitim konserlerinde on binlerce çocuk ve gence ulaşarak çok sesli müzik kültürünü tanıtmaktadır.

 
 
 
 

ANKARA DEVLET ÇOKSESLİ MÜZİK KOROSU

 

Koro Şef V. Burak Onur ERDEM (YÖK 38. Mad.)

Müdür V. (Sanatçı) Savaş SAKARYA