GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihçe

Devlet Çoksesli Korosu

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, 1988 yılından beri Türkiye’nin önde gelen profesyonel topluluklarından biri oldu. Hikmet Şimşek’in girişimleri ile  kurulan Devlet Çoksesli Korosu, Walter Strauss, Ahter Destan, İbrahim Yazıcı ve Cemi’i Can Deliorman’la çalışmış, birçok değerli orkestra şefiyle konserler vermiştir. Koro, 2017 yılından itibaren Burak Onur Erdem ile çalışmalarını sürdürmektedir. Koronun piyanistliğini 1990 yılından beri Filiz Balkız yapmaktadır. Her sezon Devlet Çoksesli Korosu 30’u aşkın konserde Türkiye’nin önde gelen profesyonel orkestralarıyla sahne almakta, yeni müzik eserlerinin ve sipariş bestelerin yer aldığı a capella programlar hazırlamakta ve eğitim konserleriyle gençler ve çocuklarla buluşmaktadır.

 

Devlet Çoksesli Korosu, Türkiye’nin birçok şehrinde binden fazla konser vermiş ve Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, Rusya, İsrail, Bulgaristan ve Güney Kore gibi birçok ülkede performans göstermiştir. 1989 yılında ilk konserini Ahmed Adnan Saygun yönetiminde gerçekleştirmiştir. Vatikan’da Harbison’un Papa II. Jean Paul’e adadığı eserin dünya prömiyeri, Berlin’de Mahler - 2. Senfoni, Britten - War Requiem ve Verdi - Requiem koronun önemli performansları arasında yerini almıştır. Devlet Çoksesli Korosu, 2010 yılında Donizetti Ödülleri kapsamında ‘Yılın Korosu’ ödülünü almış, Avrupa’nın müzik eleştirmenleri tarafından ‘Cennetten Gelen Sesler’ olarak nitelendirilmiştir.

 

Koronun çekirdek repertuvarı senfonik eserlerden ve a capella koro edebiyatından oluşmaktadır. Devlet Çoksesli Korosu bugüne değin Orff - Carmina Burana, Mozart - Requiem, Saygun - Yunus Emre Oratoryosu, Say - Nazım Oratoryosu, Sun - Kurtuluş Film Müzikleri gibi birçok albüme imza atmış, Saygun’a ve Sun’a ait halk şarkılarını da kaydetmiştir. Devlet Çoksesli Korosu; Eurico Carrapatoso, Giovanni Bonato ve Henning Sommerro gibi Avrupa’nın ünlü bestecilere Türk şairlerinin eserlerini besteletmiştir. 2016 yılından beri düzenlediği Koro Şefliği Ustalık Sınıfı’na Paulo Lourenço, Lorenzo Donati, Ragnar Rasmussen ve Josep Vila i Casanas gibi uluslararası isimleri davet etmiştir.

 

Devlet Çoksesli Korosu, 2019 yılı itibariyle Avrupa Profesyonel Korolar Birliği (TENSO) üyesidir.

 

Koro Şefi: Burak Onur Erdem

Koro Müdür V.(Sanatçı)  :  Savaş Sakarya

https://www.cokseslikoro.gov.tr/